czwartek, 25 stycznia 2018

25 stycznia - Dzień Kryptologii.

25 stycznia obchodzony jest Dzień Kryptologii. Został  ustanowiony w 2007 roku przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - w 75. rocznicę złamania szyfru niemieckiej maszyny kodującej Enigma. Szyfr został złamany 14 grudnia 1932 roku przez trzech polskich matematyków i kryptologów, absolwentów UAM: Mariana Rajewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego.W 2000 roku zostali pośmiertnie odznaczeni Orderem Odrodzenia Polski. Warto lepiej poznać historię Enigmy i losy trójki polskich geniuszy. Dziś w dobie internetu i telewizji ich osiągnięcie byłoby znane na całym świecie. Tu więcej informacji na ten temat.
Czym jest kryptologia?
To dziedzina wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Dzieli się na kryptografię (utajnianie wiadomości) oraz kryptoanalizę (przełamywanie zabezpieczeń i deszyfrowanie wiadomości). Współczesną kryptologię zalicza się do kilku dziedzin: w pierwszej kolejności jest to matematyka i informatyka, ponadto jest powiązana z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym.
Kryptologia ma zastosowanie zarówno w kwestiach bezpieczeństwa kart bankomatowych, handlu elektronicznego oraz haseł komputerowych, jak i w wojskowości i dyplomacji. W tych dziedzinach używa się najbardziej zaawansowanych funkcji i protokołów kryptograficznych.
Wszelkiego rodzaju zabawy umysłowe, krzyżówki, szarady, rebusy - to dobry pomysł na „własny” Dzień Kryptologa. Jeśli ktoś chciałby sprawdzić swoje możliwości, to zapraszam do pobrania trzech krótkich tekstów do rozszyfrowania ze strony varsisava.pl
Teksty zostały zaszyfrowane na trzy sposoby: przestawiany liczbowy, tabliczka mnożenia, a nazwę i sposób deszyfracji ostatniego szyfru trzeba odgadnąć. Dwa teksty są w miarę proste, a jeden nieco trudniejszy.
Udanej zabawy na zakończenie ferii!

Teksty źródłowekalbi.plvarsisava.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz