środa, 20 grudnia 2017

Choinki matematyczne

Czy wiesz, że przy użyciu funkcji czy krzywych matematycznych możesz narysować idealną i proporcjonalną choinkę? Oczywiście, przecież matematyka jest wszędzie:) 

Jak stworzyć matematyczne choinki? 
W celu narysowania takich wykresów można posłużyć się kilkoma popularnymi funkcjami z małą modyfikacją ich wzorów,
tzn. wstawiamy |x| w miejsce x. Zmiana ta powoduje, że otrzymujemy zawsze funkcje parzyste, czyli ich wykresy będą symetryczne względem osi OY. 

Zmieniając parametry we wzorach funkcji możemy ich wykresy przesuwać w dowolnym kierunku, kształtować ich wypukłości, odbijać symetrycznie, itp. Ważne jest również podanie zakresu argumentów lub wartości funkcji w celu ograniczenia naszych gałązek, a dodając, np. równania okręgów można tworzyć matematyczne bombki na choinkę:) 
Zapraszam do zapoznania się z wykresami choinek : parabolicznej, liniowej, homograficznej (wymiernej), logarytmicznej, trygonometrycznej, pierwiastkowej i innych – zmodyfikowanych z powyższych. 

Tutaj natomiast zachęcam do obejrzenia kilkudziesięciu przykładów choinek matematycznych z elementami ruchomymi – po kliknięciu w obrazek. 

Gdyby komuś było mało, to w przerwie świątecznego obżarstwa (gdyby pogoda nie nastrajała do spacerów:) polecam matematyczne bombki. Zostały one wykonane przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku wraz z nauczycielem Tomaszem Grębskim. 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz